Happy Kids

Szkoła - Co słychać w szkole

Co słychać w szkole

Zapraszamy wszystkich do lektury - kto czyta nie błądzi!

25 października 2019

Dzień Nauczyciela

Obchody na Dzień Nauczyciela

 

W szkole Nowy Świat Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela, obchodziliśmy na wesoło i... na słodko. Lekcje miały  swobodniejszy niż zwykle charakter, część z nich, dzięki pięknej pogodzie, odbyła się na świeżym powietrzu. Wielu uczniów obdarowało swoich nauczycieli kwiatami i słodyczami. W pokoju nauczycielskim znalazł się też doskonały tort od Dyrekcji.
Specjalną propozycję na ten dzień przygotowało szkolne koło teatralne klas starszych. Przedstawienie zatytułowane „Eksperyment” w lekkiej, kabaretowej formie ukazało blaski i cienie nauczycielskiego zawodu, akcentując w szczególności emocjonalne zaangażowanie nauczycieli w ich pracę, przybliżając ich marzenia i problemy.
Na szkolnej scenie zobaczyliśmy dwie skrajnie różne rzeczywistości, o których podczas tytułowego eksperymentu śni nauczycielka (w tej roli Tosia). W hipnotyczny sen wprowadza ją para  naukowców: profesor Mózg i profesor Rozum (Maciek i Grześ). Nad znajdującą się w transie nauczycielką czuwa pielęgniarka (Kinga). Cudowny sen o pozbawionej wszelkich trosk, łatwej i przyjemnej pracy w szkole (w tej scenie Marysia, Magda i Krzyś) kończy się z powodu błędu w ustawieniach eksperymentalnej aparatury. Po skorygowaniu ustawień sen nauczycielki zaczyna przypominać koszmar. Musi stawić czoła wyjątkowo niesfornym uczniom i bezwzględnemu dyrektorowi szkoły. Traci ukochaną pracę i opuszcza swoją „strefę komfortu”, poza którą doświadcza jednak współczucia dawnych uczniów (Wiktor i Zuzia). Nauczycielka z krzykiem przerażenia budzi się z hipnozy i ucieka z pracowni naukowców. W finale profesorowie Mózg i Rozum obiecują widzom kontynuowanie swoich eksperymentów i zapraszają do udziału w nich wszystkich chętnych.   
Młodzi aktorzy spisali się bardzo dobrze. Mimo początkowej tremy zagrali ekspresyjnie i z dużym zaangażowaniem. Tekst inscenizacji nie był łatwy, wiele trudu przysporzyło uczniom wcielanie się w w postaci dorosłych i posługiwanie „dorosłym” językiem. Tym większe uznanie należy się wykonawcom  poszczególnych ról.
Mamy nadzieję, że ten wyjątkowo ciepły i pogodny dzień października, a zwłaszcza jego atmosferę, nauczyciele i uczniowie  zapamiętają jako jeden przyjemniejszych w roku szkolnym 2019/2020.

W przedstawieniu pt. „Eksperyment” wystąpili: Kinga i Magda (kl. 4a) oraz Grześ, Maciek, Tosia, Marysia, Krzyś,Wiktor, Zuzia, Lena, Hubert, Piotrek i Szymek (kl. 6a).